Як уберегти дитину від кібер-грумінгу в інтернеті?

Що таке кібер-грумінг?

Кібер-грумінг - цей термін розкриває суть ще одного різновиду кібер-хуліганства – входження у довіру до дитини з метою використання її в сексуальних цілях. Шахраї дуже добре ознайомлені з особливостями вікової психології дитини і досить легко можуть встановлювати з нею контакт у соціальних мережах, на форумах. Починаючи із віртуального спілкування та входячи у довіру до дитини, злочинці пропонують потоваришувати, а потім поступово переходять до розмов про зустріч у реальному житті та переводять тему спілкування в сексуальну площину. Як варіант, виділяють ще один вид кібер-грумінгу - наполегливе чіпляння в мережі із сексуальними пропозиціями, розмови на теми сексу, насильства та (або) виготовлення, розповсюдження й використання матеріалів зі сценами насильства над дітьми (у більшості випадків – сексуального).

Рекомендації батькам

 

  1. Важливо мати довірчі стосунки з дитиною для того, щоб мали змогу легко пояснити ризики у сексуальних стосунках та ризики інтернету.
  2. Розповідаючи про ризики, не залякуйте дитину та не забороняйте користуватися соціальними  мережами.
  3. Зверніть увагу на те, що люди в онлайн можуть бути не тими, хто є насправді.
  4. Домовтеся з дитиною, що вона:
  • не публікує та не відправляє свою особисту інформацію (адресу, телефон, номер школи, інформацію про батьків, логін і пароль сторінки тощо);
  • не ставить геомітки в тих місцях, де проживає, навчається, часто буває;
  • не зустрічається з людьми, з якими знайома лише в мережі без вашого відома;
  • не відправляє свої особисті, інтимні фото як знайомим, так і незнайомим у мережі, у реальному житті;
  • не відповідає на незрозумілі  та дивні повідомлення;
  • не обговорює особисті та інтимні питання в інтернеті.
  1. Навчіть дитину блокувати користувачів інтернету та закривати свою сторінку від них.
  2. Обговоріть тему спілкування з невідомими незнайомцями.
  3. Розкажіть про «правило біл-борда»: дозволено публікувати тільки ту інформацію, яку не соромно буде побачити на біл-борді поблизу школи.

Де шукати допомогу?

ПОЛІЦІЯ

Якщо вам точно відомо чи ви підозрюєте факт спокушання дитини в мережі, зверніться до найближчого відділку поліції з відповідною заявою. До неї потрібно додати всі доступні докази та сліди спокушання, кібер-грумінгу: записи розмов (скріншоти екрана), фотографії чи посилання на сайти, якими користувалася дитина.

За потреби можна підключити кіберполіцію та ювенальну поліцію. Департамент кіберполіції – це міжрегіональний територіальний орган Національної поліції України, який бореться з кіберзлочинністю, організовує та здійснює оперативно-розшукову діяльність. А одним із основних повноважень ювенальної поліції є запобігання й припинення будь-яких протиправних діянь стосовно дитини.

Телефон поліції: 102

ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ можна отримати, звернувшись у єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги Міністерства юстиції за телефоном:

0 800 213 103.

НАЦІОНАЛЬНА ДИТЯЧА «ГАРЯЧА ЛІНІЯ»

Це безкоштовна анонімна телефонна допомога для дітей та молоді. Вона створена в інтересах дітей, які потребують підтримки, опіки та захисту. Забезпечує усім, хто телефонує, можливість поговорити про важливі для них справи та поспілкуватися в складних ситуаціях.

Телефон:   16 111 (з мобільного),

0 800 500 225 (зі стаціонарного телефону).

Пам 'ятка - порада батькам

1.     Завтра, коли Ваше дитя прокинеться, скажіть йому: «Добрий ранок!» і  не чекайте відповіді. Почніть день бадьоро, а не з зауважень і сварок.

2.     Не розлучайтеся з дитиною у сварці. Спочатку помиріться, а потім йдіть по своїх справах.

3.     Зазвичай, коли дитя повертається зі школи, його запитують: «Тебе викликали? Яку відмітку отримав?» Краще запитайте його: «Що сьогодні було цікавого?»

4.     Старайтеся, щоб дитя було прив'язане до будинку, до тих чотирьох стін, в яких живе сім'я. Повертаючись додому, не забувайте сказати: «А все ж таки, як добре у нас вдома!»

5.     Коли Вам хочеться сказати дитині: «Не бреши, не бреши, не обманюй», скажіть краще «Не обманюй». А ще краще посміхніться: «Здається, хтось говорить неправду».

6. Вселяйте дитині давно відому формулу психічного здоров'я: «Ти хороший, але не кращий за інших!».

7.     Ми, дорослі, вночі відпочиваємо, а дитина - працює, вона росте. Коли вона встане, добре погодуєте її перед школою.

8.       Коли дитина виходить з дому, обов'язково проводіть її до дверей і скажіть на дорогу: «Не квапся, будь обережний». Це треба повторювати стільки раз, скільки дитина виходить з дому.

9.       Коли син або дочка повертаються, зустрічайте їх в дверях. Дитя повинне знати, що Ви ради його поверненню, навіть якщо він провинився

10.       Ні за яких обставин не заглядайте в портфель і кишеню дитини, навіть якщо вам здається, що Ви все повинні знати про своїх дітей.

11.       Як би Ви не втомилися, постарайтеся поменше скаржитися дітям. Скаржачись, Ви учите їх скаржитися, а не жаліти. Спробуйте викликати жалість у дитини не до себе, а до інших людей, рідних і незнайомих.

12.       У спорах з сином або дочкою хоч інколи поступайтеся, щоб їм не здавалося, що вони вічно неправі. Цим Ви навчите поступатися, визнавати помилки і поразки.

10 заповідей для батьків

1.     Не чекай, що твоє дитя буде таким, як ти або таким, як ти хочеш. Допоможи йому стати не тобою, а собою.

2.     Не вимагай від дитини плати за все, що ти для нього зробив. Ти дав йому життя, як він може віддячити тобі? Він дасть життя іншому, той - третьому, і це необоротний закон вдячності.

3.     Не зганяй на дитяті свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й пожнеш.

4.     Не відносься до його проблем звисока. Життя дане кожному під силу і, будь упевнений, йому воно важке не менше, ніж тобі, а може бути і більше, оскільки у нього немає досвіду.

5.     Не принижуй!

6.     Не забувай, що найважливіші зустрічі людини - це його зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них - ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині

7.     Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для свого дитяти. Муч, якщо можеш - але не робиш.              Пам 'ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все.

8.     Дитя - це не тиран, який заволодіває всім твоїм життям, не лише плід плоті та крові Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в нім творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, в яких зростатиме не "наш ", "свій " малюк, але душа, дана на зберігання.

9.     Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужому малюку те, чого не хотів би, щоб робили твоєму.

10.  Люби свою дитину будь-якою. Спілкуючись з нею - радій, бо дитя - це свято, яке поки що з тобою.


(В. Джеме.)

 

close