З досвіду роботи з національно-патріотичного виховання

З досвіду роботи з національно-патріотичного виховання Лубенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступеня №2

Виступ на міській конференції освітян міста 27.08.15р. ЗД з ВР Огарьової Л.М.

2014-2015 навчальний рік припав на період боротьби України з російською агресією. Тому робота педагогічного колективу школи №2 була спрямована на подачу учням  правдивої  інформації про перебіг подій в Україні, наголошувалося  на ті зусилля держави і громадського суспільства, які докладаються  для відбиття зовнішньої агресії проти України, відновлення миру та порядку в країні.

Уся виховна робота в школі, як і  в усіх навчальних закладах нашого міста,  проводилася на  виконання Державної стратегії й основних напрямків розвитку освіти у ХХІ ст., викладених у державних програмах, Концепції виховання дітей і молоді в національній системі освіти, згідно виховної системи школи «Сильна нація» за змістовими лініями програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11х класів загальноосвітніх навчальних закладів України»,  додатком до наказу МОН України від 16.06.2015р. №641 «Методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах» з урахуванням вимог часу.

Починається робота з національно-патріотичного виховання зі знання та поваги до символів держави: у кожному класі наявні куточки державної символіки, усі урочистості починаються і закінчуються гімном та внесенням прапора. Наші прапороносці часто очолюють міські святкові колони. У коридорі школи розміщені символи України,  Полтавщини, Лубен, своєї школи.

З метою національного виховання упродовж року  цілий  ряд заходів, деякі традиційні для кожної лубенської школи, а деякі притаманні лише нашій. Наприклад,  Свято української страви для 7-х класів, Свято української пісні для 6-х класів, конкурс «Анумо, козаки!» для початкової школи; учителями проведено відкриті виховні заходи, на які запрошувалися родини учнів: «Ми всі одна сім’я, єдина ми родина, у кожнім нашім «я» - частина України» (Семенова І.В.); «Державні та народні символи України» (1-А, Дацюк А.М.), «Україна – європейська країна» (1-В, Паріста А.М.);  у міській Галереї мистецтв Сидоренко Т.В.  15.02.15р. провела з 1-Б класом виховний захід «Скарби бабусиної скрині».

У ході предметних тижнів проведено конференцію «Т. Шевченко в англомовному світі» для 10-х класів ( Дендеберя В.І.); літературно-музичні композиції :  «Непогасна зоря», присвячена В.Симоненку (7-і класи, Корніяченко Л.І.) та «Сторінками Шевченкової долі» (для  6-7 кл, Сало В.В.). 

Команда юних спортсменів під кер. учителів фізичної культури Гайдука О.М., Лисака А.М. вшосте стала переможцем обласного етапу Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів «Козацький гарт».

Великою популярністю користуються в школі заходи, коли потрібно приходити у вишиванці. Вишиванка – це код української нації. Так вважає більшість наших громадян. Ще донедавна  вишиванки можна було побачити хіба на артистах, а сьогодні -  це трендовий одяг для будь-якого віку. Особливо люблять їх діти, тому 21 травня в День вишиванки більшість учнів школи прийшли у вишиванках, особливо учні початкової школи.

 У пришкільному таборі Сонечко»  15 червня вихованці відсвяткували чергове свято - День національного костюму. Готуючись до таких заходів, учителі школи прагнуть наповнити їх новим змістом, щоб це не була звичайна шароварщина та поклоніння старовині. Діти дізнаюся, що в українському народному костюмі втілилася історична доля народу, його культура і традиції. Національний одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, тому він є одним з найважливіших історичних джерел вивчення культурних особливостей українського народу. Чудовим нагодою відчути себе часткою великого українського народу стала участь у міській ході до Дня незалежності України, де кожна дитина змогла продемонструвати красу свого національного костюма.

Але цього року, як ніколи раніше, гостро постало питання патріотичного виховання. Наша школа не лишилася осторонь тих акцій і заходів, що проводилися в місті. Активно долучилися учні школи до проведення таких акціпочали минулий навчальний рік з акції «Обміняй квіти на ліки», далі були  «Український воїн – герой-захисник» (збір речей на АТО), «Напиши лист пораненому», «Подарунок бійцю до Дня святого Миколая». З нагоди Дня міста, учні та учителі школи взяли участь в благодійному ярмарку, гроші за який було передано волонтерам.

Останні події, що відбулися в нашій країні, показали нагальну  потребу нашого часу: посилення роботи з військово-патріотичного виховання учнівської молоді. Учитель нашої школи Химич П.С., окрім викладання предмета «Захист Вітчизни», побудував свою роботу таким чином, щоб по закінченню школи випускник мав не тільки  уміння і навички з предметів, але був громадянином і патріотом України. На початку року в школі, на виконання листа Департаменту освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації, за бажанням учителя використовується вітання: «Слава Україні!» - й відповідь: «Героям слава!

Учитель постійно використовує такі форми роботи:

  • кожен урок починається з виконання гімна України;
  • на кожному уроці проводиться інформхвилина про новини із зони АТО, пояснення ситуації;
  • проводяться зустрічі з воїнами ЗСУ, гвардійцями національної гвардії, ветеранами Афганістану, тощо;
  • персональна допомога ветеранам праці, війни в мікрорайоні школи;
  • підготовка волонтерів для навчання учнів молодших та середніх класів виготовлення та користування основними засобами індивідуального захисту;
  • оформлено щити «Стрілецька зброя» та « Техніка озброєння»;
  • проводяться конкурси  стройової пісні серед учнів 10-11 класів;
  • проводяться екскурсії в СДПЧ м. Лубни, ознайомлення із захисними спорудами (ПРУ).

У  школі діє гурток «Влучний стрілець», який відвідують 37 учнів середніх та старших класів.

Учні 11-А класу під кер Химича П.С. виготовили стенд «Небесна сотня» та «Герої Лубенщини» (про загиблих в АТО).  

Цього року було  відновлено проведення 3-денних військово-польових зборів для учнів 11-х класів. Хлопці та дівчата випускних класів під керівництвом Химича П.С., Гайдука О.М. мали змогу продемонструвати отримані знання і навички з прикладної фізичної, тактичної стройової підготовки цього курсу та основ цивільного захисту. Щоб заняття проходили змістовно й цікаво, враховували  сучасні, передові методи військової науки для проведення тактичних занять було залучено офіцерів, воїнів АТО. Це, зокрема, Олександр Ключник,  Олександр Смагін, Віктор Сивуха, воїни ОУН -УКРОП  із позивними “Зубр” і “Вовк”. Вони   розповіли про тактику сучасного наступального бою і оборони, провели практичні заняття.

Обов»язково з нагоди пам»ятних та урочистих дат проводяться різноманітні за формою заходи:

- Виховна година для 11-х класів «Жнива скорботи» (до Дня пам’яті жертв голодомору) 21.11, кер. Кисляк К.В.;

- До Дня Збройних сил України в 4-Б класі Погрібною А.М.  проведено майстер-клас з виготовлення подарунків своїми руками; змагання «Ми – майбутні захисники Вітчизни» (2-А, Кравченко К.В.), конкурсну програму «Слава Україні – Героям Слава!» (2-Б, Кисляк Л.В.).

 - До Дня Соборності та Свободи України серед 5-9 класів проведено конкурс колажів: діти презентували усі 25 областей України

 - 22.01.15р. учні 9-х класів взяли участь у загальноміському марші миру «Ні» терору в Україні». У цей же день учні 10-11 класів під кер. учителів історії Карпенка О.М. та Больбот О.М. провели в оновленій міській Галереї мистецтв конференцію «Шлях України до Соборності».

- До Дня пам’яті героїв Майдану 19.02 у школі було організовано виставку пам’яті.

 -  1 квітня 15 року було проведено загальноміську лінійку-реквієм з нагоди відкриття дошки на приміщенні школи випускнику школи Безроді Анатолію, загиблому в АТО.  

Незвичайно проходило святкування 8-9 Травня:

- учні   9-х класів взяли участь у  Всеукраїнській акції «Голуб пам’яті» та запустили в небо 50 білих голубів

- відбувся мітинг за участі  учнів 6-7 класів в Центральному парку біля пам’ятника Героїв Лубенщини в День Пам’яті та Примирення,

- хлопці 10-х класів взяли участь в загальноміській урочистій ході з прапорами 9 Травня.

Але найактивніше у ці  дні учні школи долучилися до  флеш-мобу «Мак – квітка пам’яті. Напередодні було проведено усний журнал і познайомлено зі світовою  історією виникнення маку, як символу загиблих у війні, та значенням цієї квітки в українському фольклорі, літературі, а від 2014 року - і у відзначенні Дня Пам’яті та Примирення в Україні. Учні школи власноруч виготовили маки та прикріпили  виготовлені квіти на пано, створивши велику  інсталяцію «Маки пам’яті»  під гаслом: "Ніхто не  забутий, ніщо не забуте" та ушанувавши хвилиною мовчання усіх, хто не повернувся з війни.

І на закінчення хочеться згадати таку ефективну форму виховної роботи, як екскурсії. Наприкінці  навчального року учні школи здійснили кілька екскурсій містом, районом та Україною. Вони побували на таких підприємствах Лубен: «Лубенський молокозавод»,  Лубенський хлібокомбінат, Лубенське підприємство УТОГ, залізничний вокзал, краєзнавчий музей, Галерею мистецтв. Відвідали кінно-спортивний комплекс «Замкова гора», побували на  фермі, де розводять  страусів у Вовчій Долині.  Провели пішохідні екскурсії рідним містом. Влітку учні школи відвідали Київ, Львів та здійснили перехід Карпатами.

Результатом національно-патріотичного виховання має бути сформованість почуття патріотизму, яке означає прояв особистістю любові до свого народу, поваги до українських традицій, відчуття своєї належності до України, досконале володіння українською мовою, усвідомлення спільності власної долі з долею Батьківщини. Саме таку мету ми ставимо на 2015-2016р. і почнемо її реалізацію вже 1 вересня на першому уроці, темою якого школа  обрала «Патріотизм – нагальна потреба України».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категория: Мої статті | Добавил: valik (29.08.2015)
Просмотров: 3085 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
close